Instagram’da Takipçi Arttırmanın Tek Etkili Yöntemi

Şayet Instagram’ın sihirli dünyasına yeni katıldıysanız ve markanızı Instagram sosyal kanalı üzerinden tanıtmak, pazarlamak ve sonuçta bu tanıtımları satışa dönüştürmeyi kastediyorsanız bu sosyal ağa doğru attığınız ilk adımlar azıcık kararsızlı olabilir. Instagram için itina ile hazırladığınız ve coşkuyla geri dönüş beklediğiniz postlarınızın temennilerinizi karşılamamasının oldukça besbelli ve önemli bir nedeni var: Instagram takipçi sayınızı instampro instagram takip programı ile yükseltmeye başlayarak hedef kitlenize ulaşabilir ve satışlarınızda takipçilerinizde yükselme gözlemleyebilirsiniz.

Tüyoların pek çoğunun beğeni ve yorumlar benzer biçimde etkileşimleri teşvik etmeye yönelik bulunduğunu fark edeceğinizi derhal belirteyim. Niçin mi? Çünkü tertipli ve sürekli etkileşim Instagram’da organik olarak takipçi getiren en etkili yoldur. Bu stratejileri uygulamaya başladığınızda tertipli olarak etkileşim elde eden, ilgili ve yaratıcı içerik yayınlamanın ikamesi olmadığını unutmamanız gerekir.

 1. Takipçi sayısını artırmaya yönelik olarak tasarlanmış hashtagler kullanın: #FF (FollowFriday), #instafollow, #l4l veya #likeforlike, #tagforlikes ve #followback gibi.
 2. Hedef kitlenizi oluşturan Instagram kullanıcılarının resimlerini sevin; hem de 3-5 tanesini değil, suratlarcasını. İstatistikler bu taktiği kullanan hesapların attığı her 100 alkış için vasati 6.1 daha fazla takipçi kazandığını gösteriyor.
 3. Instagram’da yarışma düzenleyin. Bunu gerçekleştirmenin en basit yolu yarışmayı tanıtan bir görsel yayınlamanız, hemen sonra ise yarışmaya katılmak için insanlardan görseli beğenmelerini istemeniz.
 4. Instagram hesabınızı öteki sosyal medya hesap ve yayınlarınızda tanıtın. İnsanlara sizi takip ettikleri takdirde ne ile karşılaşacaklarını anlatın; sadece Instagram’a özel tanıtım fiyatları ve kuponlar ya da kamera arkası görüntüleri benzer biçimde.)
 5. Başka kullananların postları altına yorumlar yapın ve beğeniler atın. Bu yeni kullanıcı elde etmenin en naturel yollarından biri.
  Görsellerinizin Instagram’ın aramasında belirmesi için popüler hashtagler kullanın. Bunu yapmak için kullanabileceğiniz en etkili hashtagler #love, #instagood, #tbt ve #photooftheday.
  Fotoğraflarınızı yayınladığınız saat diliminin de önemi var. Fotoğraflarınızı ya gece saat 2’de ya da akşam saat 5’te yayınlayın. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan istatistiklere bakılırsa bu saatler post yayınlamak için en etkili saatlerdir.
 6. Gene #followme, #likeforlike ve benzeri hashtagler kullanarak kişiler arayın ve takip edin. Pek çoğu sizi hali hazırda geri takip edecektir. Ayrıca bu hashtaglerin Türkçe versiyonunun da #gt ya da #geritakip bulunduğunu belirtmiş vakasım.
 7. Niteliğin her daim nicelikten önce geldiğini aklınızdan çıkarmayın. Hesabınızı öyle oluşturun ki yalnız en kaliteli ve en etkili görselleriniz kalsın. Kararlı olun hiçbir Instagram kullanıcısı binlerce anlamsız yemek fotoğrafı veya rastgele karesi olan bir hesabı kovuşturmak istemez.
  Instagram postlarını yayınladığınız saat diliminin önemi olur da kullandığınız Instagram filtresinin önemi olmaz mı? Yine çeşitli istatistiklere nazaran en etkili filtre Mayfair filtresiymiş. İnanın sebebini ben de bilmiyorum!
 8. Instagram hesabınızdaki biyografi alanının anlaşılır, net ve tamamlanmış olduğundan kesin olun. Bu açıklama içerisinde ilgili anahtar kelimeler ve hashtagler geçirin; bununla beraber sitenize bir link eklemeyi de ihmal etmeyin. Fakat en önemlisi bunu yaparken spam içeren hareketlerden uzak durun; eğer bunu yapmış olursanız biyografi alanınızı okuyan hiç kimse sizi takip etmeyecektir, buna kesin olabilirsiniz.
 9. Fotoğraflarınızın izahat (caption) kısmında sorular sorun. Etkileşimi artırmanın en etkili yollarından biri de budur; zira sosyal medya kullanıcıları sosyal kanallar üzerinden kendi düşünce ve görüşlerini belirtmeye bayılırlar.
 10. Pazar günleri mutlaka post yayınlayın. Niçin mi? Çünkü minimum post gösterilen gün Pazar günü; bu da markanızın ve işletmenizin görünürlüğünü artırmak için güzel bir taktik olabilir.
  İstikrarlı olun. Neden ve kimin için post yayınladığınızı çok iyi bilin. Instagram platformunu nasıl kullanacağınız ile ilgili istikrar ve sürekliliğinizden ödün vermeyin. Bu şekilde takipçi sayınız organik olarak artma eğilimi gösterecektir.
 11. Fotoğraf açıklamalarınızda call-to-action cümleleri kullanın. Bu vesile ile takipçilerinizi daha fazla aksiyon almak üzere etkileşime sokabilir ve onları harekete geçirebilirsiniz: “Ne organize ettiğinüzü yorumlar kısmında bize anlatın!” şeklinde.
 12. Sık sık post yayınlamaktan çekinmeyin. Gün içinde yahut haftalık bazda çokça paylaşım yapan bir işletmenin genel olarak daha azca etkileşim aldığını düşünecek olsanız da araştırmalar bunun tam aksini gösteriyor. Konu üzerine yapılan bir araştırmaya nazaran alınan etkileşim ile gösterilen post sayısı ile hiçbir bağlantı yok!
  Size önerilen takipçileri kesinlikle fakat kesinlikle takip edin; ne de olsa Instagram algoritmasının bu kullanıcıları size tavsiye etmesinin bir sebebi var. Bunu yapmak için hesap ayarlarınıza girip “Arkadaş bul ve davet et” kısmını tıklayarak “Önerilen Kullanıcılar” kısmına girebilir ve algoritmanın size önerdiği kullanıcı listesine ulaşabilirsiniz.
  En fazla etkileşim alan görsel ve fotoğraf tarzlarını kestirebilmek için Piqora isminde aracı kullanabilirsiniz. Buradan edineceğiniz bilgiler yardımıyla fotoğraflarınızı şekillendirebilir ve daha çok etkileşim alan fotoğraflar postlamak üzerine yoğunlaşabilirsiniz.
  Coğrafi etiketlemeye (geotagging) başvurun. Eğer mahalli bir işletmeyseniz bunu yapmanız fazlasıyla işinize yarayacaktır. Fotoğraflarınızda lokasyon etiketi eklediğiniz vakit bölgenizde fotoğraf paylaşan diğer kişiler de lokasyonun sayfasında görsellerinizi görecek. Bu da yerel kullanıcıların, dolayısıyla da sizin için potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için harika bir yol.
 13. Instagram hesabınıza her daim erişiminiz olmayabilir. Örneğin haftaiçi çalışan bir sosyal medya uzmanı iseniz hafta sonları ofiste olmayacağınızdan ister istemez bu günleri atlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz özel bir uygulama var: Latergramme. Bu yazılımı kullanarak tertipli paylaşım yapma stratejinizden feragat etmek zorunda kalmadan postlarınızı dilediğiniz gün ve arzu ettiğiniz saatte yayınlamak üzere programlayabilirsiniz.
  Gerçek anlamda etkileşim kurun. Burada vereceğim aslabir taktik ya da tüyo gerçek anlamda bu platformda etkileşim kurmanız ile yarışamaz. Fotoğraf beğenme ve anlamlı yorumlar bırakma mevzusunda istikrarlı ve kararlı olun. Tertipli olarak takip edecek kişiler bularak onlara sual sorarak ve hesaplarına yorumlar yaparak etkileşim ve bildirişim kurun.
  Maksimum etkileşim için birden fazla fotoğrafı kolaj haline getirin. Bunu yapabilmek için PicFrame isminde tool’u kullanabilirsiniz. Bu araç sizlere 9 fotoğrafa kadar kolaj yaratma fırsatı sunuyor.
 14. Hatırlarsanız daha önce influencer pazarlama üzerine bahsetmiş ve yeni nesil pazarlama stratejisi olduğunu vurgulamıştım. Instagram takipçileri elde etmek için de influencer marketing fazlaca etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bir influencer ile bildirişim kurarak onun kendi ürününüzü yahut hizmetinizi mention etmesini isteyin. Bu sayede bu kişiyi takip eden kişiler otomatik olarak hesabınıza gelecek ve sizi takip etmeye başlayacaktır.
  Mavi olan şeylerin görsellerini paylaşın. İlk bakışta saçma bir taktik gibi gelebilir sadece bu taktiği doğrulayacak istatistikler ile sizi ikna edebilirim: meydana getirilen bir araştırmaya göre içerisinde mavi rengin ağırlıklı olduğu fotoğraflar diğer renkleri içeren fotoğraflara göre yüzde 24 daha fazla beğeni alıyor. Şaşırtıcı, değil mi?
  Instagram paylaşımı yapmak için haftanın en ve tek ideal günü tabii ki Pazar günü değil. Araştırmalar Çarşamba günleri paylaşılan Instagram postlarının diğer günlere oranla daha çok etkileşim almış olduğunı gösteriyor.
  Izahat metinlerinizde “yorum” kelimesini geçirin. Gene farklı araştırmalara bakılırsa açıklama kısmında bu kelimeyi içeren postlar içermeyen postlara oranla daha fazla etkileşim alıyormuş.
 15. Fotoğraflarınızda sima da kullanın. İstatistikler içinde yüz/surat olan postların olmayanlara göre yüzde 35 daha çok beğeni almış olduğunı işaret ediyor. Bu da büyük bir ihtimalle insan psikolojisinin göz ve yüz temasından her daim daha çok verim aldığı gerçeği ile paralel bir istatistik diye tahmin ediyorum.
  İlgili olduğu anlarda fotoğraflarınızda insanları etiketleyin. Bu fotoğraflarınızın insanların akış sayfasında (feed) çıkmasını garantileyen bir yol.
  Fotoğraflarınız ne kadar canlı ve aydınlık olursa o kadar iyi. Yüzde 65 ila 85 arasında daha aydınlık olan fotoğraflar, yüzde 45 ve altı oranında aydınlık olan fotoğraflara nazaran yüzde 24 daha çok beğeni alıyor.
 16. Markalaşmış bir hashtag oluşturun. Akılda kalıcı, markanız ile ilgili ve yaratıcı bir hashtag bularak takipçilerinizi onu kullanmaya teşvik edin. Bu şekilde takipçileriniz ve öteki kullanıcılar markanız ile etkileşime geçmek için daha istekli olacak, bu sayede de platform genelinde bilinirliğiniz ve görünürlüğünüz artacak.
  Kamera arkası görüntüler paylaşın. Samimi ve gerçekçi fotoğraflar markanızın arkasında yatan karakter ve kişiliği gözler önüne sermenizi sağlar. Logonuzun arkasında gerçek insanoğluın bulunduğunu göstermekten çekinmeyin.
 17. Kullanıcı tarafınca yaratılmış içerikler paylaşın. Takipçilerinizin görsellerini re-post (yine paylaşmak) yapın; özellikle içerisinde sizin markanızın olduğu postları. Bu diğer kullananların da markanız ile ilgili paylaşımlar yapmasının önünü açacaktır.
  E-mail üyelerinize de Instagram hesabınızı tanıtmayı ihmal etmeyin. Tertipli olarak e-mail bültenlerinizde bir Instagram hesabınız olduğunu hatırlatın ve bunu hesabınızın bir linki ile de destekleyin.
 18. Eğer fizyolojik bir mağazanız var ise Instagram hesabınızın kullanıcı adını orada tanıtmaktan da zarar gelmeyecektir.
  Bir öykü anlatın; daha kısaca Instagram fotoğraflarınızı kullanarak vermek dilediğiniz iletiı hikayeleştirin. Hikayeleştirme de aslına bakarsak dijital pazarlama dünyasında çok popüler bir taktik ve etkileşimi artırmanın da etkili yollarından biri. Markanız ve ürünleriniz ile kullanıcılar arasında duygusal bir bağ kurarak bu fotoğrafların beğenilmesini ve paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.
 19. Hesabınızda paylaşım yapmak üzere bir konuk davet edin. Bu bir Instagram fenomeni olabileceği gibi bağlantılarınızdaki ünlü ve popüler simalardan biri de olabilir.
  Bazı postlarınızda filtre konusunda diğerlerinde olduğunuz kadar eli bol olmamayı gösterin. Kimi istatistiklere nazaran hiç filtre atılmamış fotoğraflar diğerlerine bakılırsa daha fazla etkileşim alabiliyor; denemekten zarar gelmez.
 20. Facebook’ta var olan tüm dostlarınızı Instagram hesabınızdan da takip edin. Emin olun pek çoğu hali hazırda sizi geri takip edecektir. Bunu yapabilmek için tek yapmanız ihtiyaç duyulan Instagram profilinize girmek ve 3 noktadan oluşan simgeye tıklamak. “Arkadaş Bul” sekmesinde “facebook’ta Arkadaş Bul” seçeneğini tıklamanız yeterli.
  Fotoğraflarınızda filtre kullanırken iddialı filtreler kullanmaktan da çekinmeyin. Özellikle kenarlı fotoğrafların yüzde 125 oranında daha çok beğeni aldığı tespit edilmiş.
  Eğer canlı bir etkinliğe katılıp fotoğraf çektiyseniz bu fotoğrafları paylaşarak tanınmış Instagram fenomenlerini fotoğraflarda etiketleyebilirsiniz. Bu görünürlüğü ve paylaşımı artıracaktır.
 21. Tüm bu taktikleri uyguladıktan sonrasında Instagram hesabınızın ne şeklinde değişikliklere uğramış olduğunı merak ediyor olabilirsiniz. Hesabınızın gelişme oranlarını ve gelişimini kovuşturmak için de kullanabileceğiniz bir araç var: Iconosquare. Bu uygulama sayesinde hangi postlarınızın hangi kullanıcılardan en çok etkileşimi almış olduğunı tespit edebilir ve kendinize ona göre bir yol haritası çizebilirsiniz.
  İmajlarınızı kesmek, editlemek ve hizaya sokmak için Aviary uygulamasını kullanabilirsiniz. Instagram filtre ve özelliklerinin yetersiz kaldığı alanda Aviary büyük ölçüde size yardımcı oluyor.
 22. Izahat metinlerinizde “yorum” kelimesinin yanı sıra “beğen” kelimesini de kullanın. Araştırmalara göre içerisinde “beğen” kelimesi geçen caption’lar yüzde 89’a kadar daha fazla beğeni kazanıyor.
 23. Harekete geçmeden önce kesinlikle bir plan oluşturun ve gerekli hazırlıkları yapın. Hayatta pek çok şeyde olduğu şeklinde bilinçli ve kararlı olmak Instagram’da da başarıya ulaşmak için haiz olmanız ihtiyaç duyulan özellikler. Instagram’ı iyi mi kullanacağınıza dair bir plan oluşturarak bu plana bakılırsa bir vakit programı belirleyin ve kendinizi bu programa uymak adına disipline sokun.
 24. Şu sıralar Instagram’da popüler olan trendlerden bir tanesi yazı içeren görseller. Motivasyonel, esin verici ve esprili cümleleri fotoğraf olarak postlayarak takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz en güzel ve ücretsiz uygulamalardan bir tanesi Canva.
 25. Kişi listeniz ile Instagram hesabınızı bağlayın. Bu sayede e-mail birey listenizde bulunan kişiler ile de bağlantı kurabilir ve takipçi ağınızı genişletebilirsiniz.
  Düzenli olarak işletmeniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile alakalı hashtag aramaları yapın ve sektörünüzün Instagram’daki yansımasını her zaman takip edin.
  Instagram paylaşımlarınızın takipçilerinizi nasıl etkilediğini ölçümlemek için kullanabileceğiniz bir öteki araç olan Crowdfire‘ı kullanın.
  öteki kullanıcılar ile ortaklaşa promosyonlar oluşturun. Sizinle benzer bir nişte çalışan kullanıcılara erişerek ortak bir proje teklifinde bulunun; böylece hem sizin, aynı zamanda onların takipçi kitlesi genişlesin.
 26. Spesifik bir hashtag kullanarak özel bir topluluk oluşturun. Bu topluluğun dahil olmasını istediğiniz bir kampanya ya da aktivite oluşturarak etkileşimi artırın.

Tüm bu tüyoların ve ipuçlarının yanı sıra devasa ölçüde takipçi sayısına sahip olmanın Instagram’ı aktif ve istikrarlı bir biçimde kullanmadığınız sürece hiçbir işe yaramayacağını unutmayın. Neticede asıl amacınız takipçilerinizi müşterilerinize dönüştürebilmek. Bu 50 taktik bir kitle oluşturmanıza yardımcı olacak ve bu takipçiler ile etkileşime geçmenizi sağlayacak; bunu istikrarlı kılmak ise tamamen sizin elinizde.

Add your review

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir